Diren Taksim Yanındayız!

Diren Taksim Yanındayız!

Avrupa’nın her yerinden haykırış…

Diren Taksim Yanındayız!

Türkiye’de dalga dalga yayılan Gezi başkaldırısına, Avrupa’dan destek büyüyor. Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimci, komünist, ilerici güçler ve emekçiler çeşitli eylem biçimleriyle desteklerini sürdürüyor. Avrupa halklarının enternasyonal dayanışması artıyor.

Avrupa’nın birçok ülkesinde Türkiye’deki halk isyanına olan destek yayılarak ve artarak devam ediyor. Almanya’nın Berlin, Mannheim, Hamburg, Stuttgart, Köln, Gummersbach ve Ulm başta olmak üzere birçok kentte binler sokağa çıktı. Londra’da Taksim direnişi görkemli eylemle selamlanmaya devam edildi. Paris ve Mulhouse ve diğer bazı kentlerde eylemler sürüyor. İsviçre’nin Basel, Bern, Lugano, Zürich, Luzern kantonların’da da eylemler sürüyor. Brüksel’de Taksim için birçok enternasyonal eylem yapıldı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Taksim direnişi ile dayanışma mitingi düzenlendi. Paris’ten sonra Londra’da da MLKP’li kadınlar pankart astı ve yazılamalar yaptı. SKB’li kadınların genel eylemlere katılmanın yanı sıra destek çadırları dahil özgün eylemleri de devam etti. Komünist gençler, hemen bütün ülkelerde süren direnişlere aktif olarak katıldı.

Gezi isyanına Avrupa’daki bir dizi antifaşist, ilerici çevre, sendika ve kitle örgütlerinden de enternasyonal dayanışma ağı örüldü.

Avrupa’da sürmekte ve büyümekte olan dayanışma direnişine hemen bütün ezilen toplumsal kesimlerin katılım sağlaması dikkat çekici. Eylemlerin en büyük dinamiğini kadınlar ve gençler oluşturdu. Kimi yerlerde çocuklar da eylem kürsüsünü kullanarak direnişe ses kattılar.

MLKP güçleri, AvEG-Kon ve bağlı ülke federasyonları ve dernekleri Taksim başkaldırısının Avrupa’da güçlü bir şekilde desteklenmesi için hemen tüm eylemlerin örgütleyicilerinden biri oldu. Yoğun bir yazılı ve sözlü ajitasyon çalışması yaptı.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*