Hollanda’da Simurg film galasının Finali

Hollanda’da Simurg film galasının Finali

Avrupa Özgür Tutsaklarla Dayanışma Komitesi’nin (AÖTDK) düzenlediği Simurg Film galasının finali Hollanda’da yapıldı.

Rotterdam ve Amsterdam şehirlerinde yapılan gala finallerinde duygulu anlar yaşandı. Hollanda Özgür Tutsaklarla Dayanışma komitesi’nin temsilcisi yaptığı konuşmada ” baskının, sömürünün olmadığı , kardeşçe, eşit, özgür ve insanca yaşanası bir dünya için mücadele eden tutsak düşenler, devrimci irade ve inançlarını, değerlerini teslim etmemek için F tipi hücre saldırısına karşı  bedenlerini açlığa yatırarak ölüm orucu direnişini başlattılar. 2000 yılında devletin  cezaevlerinde gaz bombaları, silahlar ve iş makineleriyle başlattığı muharebeden ağır bedeller ödeyerek, devrimci iradeyi ve onuru teslim etmeden zaferle çıktılar. Simurg filmi bu süreci tüm gerçekliği ile gözler önüne sererek, unutmamak ve unutturmamak için belleklerin açık kalmasını sağlayacaktır” dedi.

Yönetmen Ruhi Karadağ  izleyicileri selamlayarak, daha önce Avrupa’da 4  gösterim yaptığını ve Hollanda’da yapılan galanın final olduğunu belirtti.  Film gösteriminin gelirleri ile Türkiye’de yaşayan Wernice Korsokof hastalarına bir ev alındığını söyledi.

Filmin ardından  salonda bulunan 2 TKP/ML ölüm orucu gazisi alkışlarla sahneye davet edildi.

Yönetmen Karadağ  gazileri selamlayarak ” 96 yılında ölüm orucu sonrası korsokoflu arkadaşlarımız aramıza katıldıklarında çok etkilendim. Yaklaşık 12 yıldır onlarla birlikte yaşıyorum. Ben filmde tüm gerçeği anlattım. Burada yaşamak daha zor. Burada bir birinize sahip çıkın. Siz ne kadar mutlu olursanız Türkiye ve Kürdistan o kadar mutlu olur, dostlarınız mutlu olur” diyerek,  ölüm orucu gazilerini sahiplenmeye çağırdı.

Filmin Amsterdam’da yapılan gösterimi sırasında da duygulu anlar yaşandı.

Ölüm orucu gazisi Hatice, “O emeklerimizin, yaptıklarımızın etkisi var mı? Biz kazandık dememizin nedenleri  var. Neyi kazandık dendi. Çok şeyi kazandık. Atılan tohumlar önemli bir çığır açtı. Cezaevlerinde devrimciler destan yarattılar. Halklara bir mesaj verilmek istendi. Saldırılar karşısında hepimiz zafer işaretleriyle çıktık. Biz kazandık. 19 Aralık’ta ölümüne bir mücadele vardı. Yoldaşlaşma vardı. Büyük bir mesaj verilmek istendi. Ne kadar anlatabildik bunu?”

Filmin ardından yapılan değerlendirmelerden bir kaç tepki;

– “Sanatsal olarak çok başarılı ve tarihe geçecek bir film. Beni aldın duvardan duvara vurdun..  Sana yürek dolusu sevgiler.”

– “15 yıldır ağlamıyordum ama beni ağlattınız”

– “Toplumsal unutkanlıktan söz etmek istiyorum. Görüyoruz işitiyoruz ama ağzımı açmıyoruz. Toplumsal bellek kaybı var”

– “Bizim dışımızda bunu bilmeyen ve yaşamayanlara da  göstermemiz gerek”

Filmi izleyenler ” Simurg ile insanlığımızı bir kez daha sorguladık” dediler.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*