AB işsizlik sorununu 6 milyar Euro ile çözecek

AB işsizlik sorununu 6 milyar Euro ile çözecek

251244-ab-den-genc-issizler

AB bütçe görüşmeleri için bir araya gelen kapitalizmin bürokratik temsilcileri, işsizlik sorununu ele aldı. Çözüm için 6 milyar Euro bütçe ayırdı.

“AB liderler zirvesi” olarak anılan ve 27-28 Haziran günlerinde Brüksel’de toplanan, 27 ülkenin sermaye temsilcilerinin yer aldığı zirve tamamlandı. Aylar süren anlaşmazlığın ardından birliğin gelecek 7 yıl için planlanan bütçesinde anlaştılar. Görüşmelerde ele alınan konulardan biri de işsizlik oldu.

SORUNU YARATANLAR ÇÖZÜMÜ TARTIŞTI

2008 yılından bu yana “kriz” gerekçesi ile her gün binlerce kişinin işine son verilen ve sayıları 24 milyonu bulan işsizliğin sorumluları, işsizlik sorununu çözmek için tartıştı. Her “zirve”de yeni “kesinti programlarına” imza atan, işsizliğin yanı sıra sosyal hak gaspları ile hızla yoksullaştırılan ve köleleştirilmeye çalışılan Avrupalı işçi ve emekçilerin, kadın ve gençlerin değişik ülkelerde ayağa kalkması, sermaye güçlerini zorunlu “önlemler” almaya itti.

GENÇ İŞSİZLER ÖNCELİKLİ

AB üyesi ülkelerin bir bölümünde yaşanmakta olan sosyal patlamalarda gençlerin büyük bir ağırlık oluşturması, sermayeyi öncelikle bu kesime ilişkin plan yapmaya zorladı. Bu amaçla, işsiz gençlerin eğitimi ve istihdamı için 6 milyar Euro ayrılmasını onayladı. Buna karşın uzmanlar, AB bünyesinde bulunan 19 milyon genç işsiz için bu rakamın yeterli olmadığını belirtiyor.

AB’de ortalama her 4 gençten biri işsiz. Bu alanda başı çeken ülkelerde genç işsizlik oranı Yunanistan’da yüzde 63, İspanya’da yüzde 56, Hırvatistan’da yüzde 52, Portekiz’de yüzde 43, İtalya’da yüzde 41 ve Kıbrıs’ta ise yüzde 33 düzeyinde bulunuyor. Fakat buna karşın ayrılan bütçenin bu denli düşük olması, bu kararın arkasındaki gerçekleri sorgulatıyor.

Son yıllarda değişik Avrupa ülkelerinde yaşanmakta olan başkaldırı eylemlerinin, Avrupalı emperyalistleri telaşlandırdığı ve 6 milyar Euro gibi komik miktarla da olsa genç işsizleri kırıntı için teslimiyete çağırmayı hedeflediği görüşü ağırlık kazanıyor.

AB ülkelerinde gençler arasında yaşanan işsizlik oranının yükselmesi nedeniyle yeni sosyal krizlere yol açmasından duyulan korkunun, 1970, 1980 ve 1990 yıllarında uygulanan benzer programları devreye sokmasına ve potansiyel tehdidi ötelemeye çalıştığı belirtiliyor.

Gençlik örgütlerinin bu aldatmacaya tepki vermesi bekleniyor.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*