AB’de işsiz gençlerin sayısı artıyor

AB’de işsiz gençlerin sayısı artıyor

AB de issiz genclerToplam nüfusu 500 milyona yaklaşan ve çalışabilir nüfusun 280 milyon olduğu Avrupa Birliği’nde işsiz gençlerin sayısı 26 milyona yaklaştı. Avrupa Birliği Konseyi “AB’nin en önemli sorunu” olarak gördüğünü açıkladı. Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantıda işsiz gençler için 8 milyar Euro kaynak ayrılmasına karar verdiler. Ülkelerde yaşanan ekonomik krizin sonucu olarak gençlerin işsizliği her geçen gün artıyor. AB’de ayrılacak olan 8 Milyar Euro bütçe ile ülkelerdeki işsiz gençlerin sorunları giderilemeyeceği açık. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde gençler arasındaki işsizlik oranı çok yüksek.

Ülkelere göre işsizlik oranı

Avrupa Birliği’nde 16-25 yaş arasındaki gençler arasında işsizlik oranı yüzde 25, Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 21, gençlerde işsizlik oranı ise yüzde 60 oranında.

İspanya’da durum hiç farklı değil. Bu ülkelerde iş arayan her iki gençten biri iş bulamıyor. Portekiz’de genç işsizlerin oranı yüzde 43, İtalya’da yüzde 41. Almanya’da genç işsizlerin oranı yüzde 9, Avusturya’da yüzde 8 civarında.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*