İsviçre YDG ve YS’den “çapulcular” spor turnuvası

İsviçre YDG ve YS’den “çapulcular” spor turnuvası

İsviçre’de faaliyet yürüten Young Struggle (YS) ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG) örgütleri düzenledikleri çapulcular spor turnuvası ile Türkiye’deki isyanları selamladılar.

Lozan kentinde yapılan ve İsviçre’nin pek çok şehrinde oluşturulan takımların katılımıyla gerçekleştirilen turnuva futbol ve voleybol alanlarında çekişmeli müsabakalara sahne oldu.

Turnuvada İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu ( İGİF) ve İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) adına bir konuşma yapılarak ortak mücadelenin önemine vurgu yapıldı. Uzun süredir  güncel siyasal süreçle ilgili ortak çalışmalar yapan iki federasyonun bundan sonraki süreçte de siper yoldaşlığı bilinciyle daha etkin  bir şekilde siyaset arenasında çalışmalar yürütme bilincinde olduğu vurgulandı.

Etkinlikte daha sonra YDG ve YS adına kısa bir konuşma yapılarak Haziran direnişinde devlet saldırısıyla yaşamını yitirenler anıldı. Konuşma da bir süredir sokak eylemlikleriyle Avrupa’dan direnişe destek verildiği vurgulandı. Haziran direnişinin Türkiye’deki baskıcı, faşizan politikalara karşı halkların “artık yeter” dediği bir direniş olduğu belirtildi. Etkinlikte oluşturulan serbest  kürsüde duygularını dile getiren katılımcılar tıpkı Gezi direnişinde olduğu gibi birlik duygusunun alanda yaşandığını vurguladılar.

Turnuva alanına Haziran direnişinde ve Lice’deki devlet saldırısında ölenlerin resimleri asıldı. Sık sık “ bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Final maçlarının ardından futbol ve voleybol alanlarında dereceye giren takımlar yapılan kupa töreni ile ödüllerini aldılar. Turnuva davul-zurna eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*