Pikniklerle buluşan ayaklanma

Pikniklerle buluşan ayaklanma

gikder piknik 160713koln piknik 150713Londra ve Köln kentlerinde her yıl düzenlenen piknik etkinlikleri, bu yıl Taksim ayaklanmasının izlerini taşıdı.

AGİF’e bağlı Köln Multi Kültür Derneği, 13 Temmuz günü düzenlediği piknik etkinliği, bu yıl Taksim formuna dönüştü.

Göçmenlerin yoğun yaşadığı Mülheim semtinde gerçekleştirilen piknik, 16 Temmuz 2009’da ölümsüzleşen Kutsiye Bozoklar anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Göçmen işçi, emekçi, kadın, genç ve çocukların katılım sağladığı piknikte buluşmanın sevinci, coşkusu yaşandı.

“Taksim formu”yla devam eden piknikte, Taksim sürecine ilişkin duygu ve düşüncelerin dile getirildiği serbest kürsü kuruldu. Forumda konuşan AGİF eş başkanı Ali Mitil, Almanya Demokratik Güç Birliği olarak 1 Ağustos’tan itibaren başlatılacak kampanya hakkında bilgi verdi. 7 Eylül’de Avrupa genelinde, eş zamanlı 50 merkezde yapılacak eylemlerle Taksim direnişinin Avrupa metropollerine taşınacağını duyurdu. Piknik dost sohbetlerinin sıcaklığı ile bitirildi.

Londra’da kitlesel piknik

Londra’da çalışmalarını sürdüren GİK-DER, 14 Temmuz Pazar günü Cambridge bölgesinde piknik gerçekleştirdi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından yapılan saygı duruşuyla program başladı. Taksim direnişinde yaşamını yitirenler anısına yapılan kısa bir skeç sonrası, Londra SKB tarafından hazırlanan Kutsiye Bozoklar anması gerçekleştirildi. 14 Temmuz ve 96 ölüm orucu direnişçilerinin de anıldığı piknikte, konuya ilişkin konuşma ölüm orucu direnişçisi Hatice Güden tarafından yapıldı. Yapılan konuşmada bugünün görevlerine dikkat çeken Güden, Taksim Tutsaklarına Özgürlük kampanyasının sokak direnişleriyle yıkılan korku imparatorluğunun yeniden inşa edilmesi önündeki barikatlardan biri olacağının altını çizdi.

Yaklaşık 400 kişinin katılımı ile gerçekleşen piknikte, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli eğlenceli oyun ve yarışmaların yanı sıra, bilgi yarışması ve sohbetler gerçekleştirildi.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*