Formula 1’de Greenpeace eylemi: Hayır Shell

Formula 1’de Greenpeace eylemi: Hayır Shell

Greenpeace eylemcileri, Formula 1 Belçika Grand Prix’sinde, Shell’in Kuzey Kutbu’ndaki petrol arama planlarını protesto etti.

Formula 1 Belçika Grand Prix’sinde VIP bölümünün karşısındaki çatıdan “Arctic Drilling? Shell NO” (Kuzey Kutbu’nda petrol aramak mı? Hayır Shell) yazılı pankart sarkıtıldı.

Belçika Grand Prix’sinin ana sponsoru olan Shell, Alaska ve Rusya açıklarında petrol aramak için milyarlarca dolar harcıyor ve sivil toplum kuruluşları ve milyonlarca insanın protestolarına rağmen bu planlarından vazgeçmiyor. Shell Formula 1 Belçika Grand Prix’si, Shell’in takvimindeki en büyük küresel sponsorluk aktivitesi.

 SPONSOR FİRMANIN SÖYLEMEDİKLERİ

Pankartı açan eylemcilerden Belçikalı Tony Martin, eylemin amacıyla ilgili şunları söyledi: “Grand Prix, Shell için en önemli günlerden biri. Shell burada logosunun her yerde görünür olması için elinden geleni yapıyor ama Formula 1 yarışlarını izleyen milyonlarca kişiye söylemediği bir şey var: Shell, gezegenimizin en hassas, en el değmemiş yerlerinden Kuzey Kutbu’nda petrol arama planları yapıyor. Burada yaşanacak olası bir petrol sızıntısı, sadece bölgeyi değil tüm ekosistemi etkileyecek felaketlere neden olabilir. Burada bulunma nedenimiz, sponsor firmanın gerçek yüzünü Formula 1 hayranlarına göstermek.”

 HATALAR NEDENİYLE ALASKA’DAN ÇEKİLDİ

Shell Kuzey Buz Denizi’nde petrol arama programı için 5 mi lyar dolar yatırım yaptı. Ancak- karaya oturan bir platform da dahil- yaptığı bir dizi kaza ve hata sonrasında bu yıl için Alaska açıklarında petrol sondajı yapma planlarını gerçekleştiremedi. Ardından Shell, Rusya’da devlet elinde olan Gazprom adlı petrol devi ile Kuzey Buz Denizi’nin Rusya sularında sondaj yapmak üzere anlaşma yaptı. Bu bölge de, düzenlemelerin gevşek, kaza sayısının fazla olmasıyla biliniyor.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*