Hamburg’da ev kiraları cep yakıyor

Hamburg’da ev kiraları cep yakıyor

Hamburg’da bir yandan ev arayan insanlar yıllarca ev bulamazken öte yandan da kira ücretlerinin aşırı yüksek olması nedeniyle bir çok ev boş bulunuyor.

 Ev kiralarının pahalı olmasını eleştiren Sol Partililer seçimler için semtlerde düzenledikleri toplantılarda semt sakinlerini bu konu hakkında bilgilendirirken, bir yandan da örgütlü dayanışmayı pekiştirmek istiyor. Hamburg’un Sternschanze semtinde böylesi bir etkinlikte konuşan,Hamburg Sol Parti milletvekilerinden Kürdistanlı Cansu Özdemir, Almanya’da her gün daha da büyüyen hayat pahalılığının en çok dar ve orta gelirli aileleri etkilediğini, kiraların pahalı olması dolayısıyla birçok insanın mağdur olduğunu ifade etti.

Ev kiralarının pahalı olması dolayısıyla bir çok insanın daha küçük evlere taşındığını söyleyen Özdemir “insanlar ev kirası ve diğer giderlerini karşılamak için ek işte çalışmak zorunda kalıyorlar. Ev kiraları ile ilgili yasal  boşluklar olduğu içinde firmalar ve sahipleri sürekli kiraları yükseltiyor. Bu ise bir çok insanı mağdur ediyor” dedi. Özdemir, Hamburg eyalet hükümetinin acil olarak bu konuya bir çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

Evler boş ama insanlar evsiz

Hamburg’da ev kiralarının 700-800 Euro’dan başladığını dile getiren Özdemir, ortalama 1500 Euro maaş alan bir insanın maaşının yarısından fazlasını kiraya verdiğini söyledi.

Sol Parti Milletvekili, Hamburg’ta çok sayıda boş ev olmasına rağmen kiraların pahalılığı nedeniyle insanların bu evleri kiralayamadığını dile getirdi.

Özdemir, Sol Parti olarak semt toplantılarıyla bu sorunlara çözüm üretmek ve kiracılara yardım etmek istedikleri ifade etti.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*