Irkçılık’ta yeni boyut, müşteri seçimi

Irkçılık’ta yeni boyut, müşteri seçimi

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletinde bir mağaza, kapısına ‘AB Vatandaşları Hoşgeldiniz’ levhası asarak diğer ülkelerden gelen mültecilerin dükkana girmelerini engelledi.

 Aşağı Saksonya Eyaletindeki Bramsche şehrinde defolu ucuz mal satan bir mağaza kapısına 4 dilde ‘AB vatandaşları hoşgeldiniz’ yazılı bir levha astı ve iki de güvenlikçi koyarak yabancıların buraya girmesini engelledi. Almanlardan bazıları şimdiye kadar eşi görülmemiş bu tür ayrımcılığa tepki göstererek, dükkanı boykot ederken, bazıları da uygulamanın haklı olduğunu öne sürdü.

Eyalet Mülteci Dairesi, Bramsche’deki mağaza tarafından yapılan ayrımcılığın özel mülkiyet hakkıyla bir ilgisinin bulunmadığını, uygulamanın kanunlara da aykırı olduğunu , mağazanın yaptığı ayrımcılığın açık bir şekilde Anayasayı çiğnediğini söyledi.

Tepki sonuç verdi

Bramsche’deki ayrımcılık medyada geniş bir şekilde yeraldıktan sonra, tepkiler karşısında mağaza sahibi 4 dildeki ayrımcı levhayı kaldırttı ve kapısında bekleyen üniformalı güvenlikçileri de uzaklaştırdı. Mağazanın kapısında şimdi yalnızca sivil bir güvenlikçi bekliyor.

Mağaza yakınında bulunan mülteci kampı yöneticisi Conrad Bramm, yapılan bu ayrımcılığı basit bir şekilde kabul etmelerinin mümkün olmadığını, üzerinde konuşulması gereken önemli bir konu olduğunu söyledi. Bramm, bu konuda görüşmek istediklerini, ancak mağaza sahibinin kendileriyle görüşmeyi kabul etmediğini bildirdi.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*