Avrupa’da işsizlik artışı sürüyor

Avrupa’da işsizlik artışı sürüyor

avrupada-issizlik-rekor-kirdi-2013-04-02_mEkonomik resesyonun aşıldığı söylenen Avrupa’da işsizlik düşmek söyle dursun, artmaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde 19 milyon işsiz var. İşsizlik, bütün yıkıcı sonuçlarıyla kendisini hissettiriyor.

Avrupa Topluluğu İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Nisan ayında yüzde 27 olan işsizlik oranı mayıs ayında 27,6’ya yükseldi. Avrupa Birliği (AB) verilerine göre, Euro Bölgesi ülkelerinde ise, Temmuz ayında ortalama işsizlik oranı haziran ayıyla aynı kalarak yüzde 12,1 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde bütün AB ülkelerindeki işsizlik oranı da değişmeyerek yüzde 11 kaldı. En düşük işsizlik oranı yüzde 4,8 ile Avusturya’da görülürken onu, Almanya yüzde 5,3 ve Lüksemburg yüzde 5,7 ile izledi. Yunanistan’a ilişkin verilerde Mayıs ayında erkeklerde işsizlik oranı yüzde 24,6 olarak tespit edilirken, kadınlarda bu oran yüzde 31,6, 25 yaşından küçük gençlerde ise, yüzde 62,9 oldu. Bir yılda işsizlik oranlarında en yüksek artış görülen ülkeler ise şöyle sıralandı; Kıbrıs (Rum) yüzde 17,3, Yunanistan yüzde 27,6, Slovenya yüzde 11,2, Almanya’da ise, işsizlerin sayısının Ağustos ayında Temmuz’a göre yaklaşık 32 bin artarak, 2 milyon 946 bine yükseldi.

İKİ YÜZLÜLÜK VE ARTAN İŞSİZLİK

Yayınlanan Avrupa İş Pazarı Raporu’na göre, Haziran ve Temmuz aylarında işsiz sayısında, 50 bin kişilik bir düşüş yaşandı. Ancak Avrupa Bölgesinde 19 milyon işsiz olduğu ise bir gerçek. Söz konusu yapılan 50 bin kişilik azalış gerçekte yeni bir istihdam anlamına gelmiyor. Bu azalış Almanya’da ekonomik krizden sonraki 3. çeyreğin toplamında yaşanan kısmi azalmayla ilgilidir. Yoksa genel olarak AB ve Euro Bölgesi ülkelerinde genel bir işsizlik azalmasından bahsedilemez. İşsizliği 12,1’lerde seyretmesi Euro Bölgesi ve AB ülkeleri için rekor düzeyde işsizlik anlamına geliyor. İşsizliğin böylesine rekor seviyede seyretmesi resesyonun aşıldığı yönündeki açıklamaların ne denli iki yüzlü olduğunu ve büyük ölçüde psikolojik amaçlı olduğunu açıkça göstermektedir.

EMEKÇİLERLE ALAY

19 milyon işsizin olduğu Avrupa’da tümüyle dönemsel ve konjoktürel faktörlere bağlı bir tarzda 3. Çeyrekte 50 bin kişilik bir azalmanın bile emperyalistler ve hükümetleri tarafından bu denli önemsenmesi Euro Bölgesi’nin durgunluktan çıkarak büyümeye geçtiğine bir kanıt olarak sunulması işsizlerle olduğu kadar işçi ve emekçilerle alay edilmesidir. İşçi ve emekçiler, kendileriyle böylesine alay edilmesinin hesabını alanlara çıkarak göstermeye başladılar bile.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*