Fransa’da emeklilik için 10 Eylül’de grev var

Fransa’da emeklilik için 10 Eylül’de grev var

263-175Fransa’da CGT, FO, FSU, SOLIDAIRE sendikaları, 10 Eylül günü emeklilik yasasına karşı ulusal çapta grev ve eylem gerçekleştirecekler.

Hollande, Mayıs 2012 de Cumhurbaşkanı seçildiğinde, en önemli vaatlerinden biri Sarkozy’nin emeklilik yasa tasarısını geri çekmekti. İkincisi işsizliği önleyeceğine dair vaatlerde bulunmuştu. Ve hiçbiri bugüne kadar gerçekleşmedi. Nisan 2012’den bu yana 340 bin kişi daha işsizler ordusuna katılmış oldu.

Patronlar mevcut kârlarıyla yetinmeyerek iş maliyetini azaltmak bahanesiyle, ANI (Ulusal Meslekler arası Anlaşma) adı verilen ve sarı sendikalara kabul ettirdikleri bu anlaşmayı Fransız işçi sınıfının yetmiş yıllık mücadeleleriyle elde ettiği bütün hakları bir çırpıda elinden almaktadır.

CGT, FO, FSU, SOLIDAIRE sendikaları, 8 Temmuz günü toplanarak “Emeklilik, İş, Ücret” başlıklı konuları ele alarak tartıştılar ve 10 Eylül’de ulusal çapta grev gerçekleştirme kararı aldılar. Paris’teki yürüyüş saat 14’te Republique Meydanında yapılacak bir mitingle başlayacak. ACTIT, çıkardığı bir bildiri ile Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı ezilen göçmenleri greve ve gösteriye katılmaya çağırdı.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*