l’Humanite festivali başlıyor

l’Humanite festivali başlıyor

1930 yılınFete-de-l-humanite1da Fransız Komünist Partisi yayın organı l’Humanité’nin 1918 ve 1958 yılları arasında genel yayın yönetmenliğini yapan Marcel Cachin tarafından yaratılan Fête de l’Humanité’nin (İnsanlık Bayramı) 13-14 ve 15 Eylül tarihlerinde La Courneuve’da kutlanacak.

Fransa’da 10 Eylül günü yapılacak olan genel grevin hemen ardından başlayacak olan İnsanlık Bayramı’nda üç gün boyunca politik ve kültürel içerikli çok sayıda etkinlik gerçekleşecek. Bayram bu sene, Şilili komünist şarkıcı ve müzisyen Víctor Lidio Jara Martínez’e anısına atfediliyor.

İnsanlık Bayramı’nda 1937’den beri çeşitli ülkelerin devrimci, sosyalist, antikapitalist, antifaşist örgütleri, sendikalar, kurumlar ve organizasyonlar stant açıyor, etkinliklerini gerçekleştiriyor. Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen örgütler de kendi renkleri ile katılım sağlarken politik faaliyetlerini tanıtıyor, enternasyonal ortamda yapılan söyleşi ve toplantılara katılıyor.

İnsanlık Bayramı’nda gerçekleşecek panellerde, “işçi sınıfı hareketi ve sendikaların rolü”, “emeklilik reformu”, “geleceği inşa edecek gençlik”, “faşizm ve ırkçılık” konularının yanı sıra yapılacak söyleşilerde ayrıca; “başka bir Avrupa mümkün”, “sol ve sosyal hareketler” ve “Suriye çıkmazdan nasıl kurtulur” konuları tartışılacak.

Enternasyonal dayanışma etkinliğinde de Marwan Barghouti ve Filistinli tutsakların serbest bırakılması için büyük gece örgütlenecek ve Kürt halkıyla dayanışma gösterilecek.

Katılımcılar üç gün boyunca dünyaca ünlü sanatçı ve müzik gruplarını da dinleyebilecek. Tiyatro gösterilerinin de olduğu etkinlikte kurulacak çadırlarda üç gün kalmak mümkün olacak. Kütüphanenin de kurulacağı alanda, ayrıca çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra spor yapmakta mümkün olacak.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*