Açlık grevine KNK ve Zübeyir Aydar’dan ziyaret

Açlık grevine KNK ve Zübeyir Aydar’dan ziyaret

BRÜKSEL(06.10.2013)- İşkenceci İstanbul Emniyet Sedat Selim Ay’ın yargılanması ve ETHA ile dayanışmak amacıyla sürdürülen açlık grevi 7. gününde destek ve dayanışma ziyaretleri devam etti.

Bildiri dağıtımından değişik etkinliklerle, televizyon programlarından panellere katılan eylemciler işkenceci SS Ay ve onu koruyan AKP’yi teşhir ediyorlar.

Salih Müslim’den dayanışma mesajı

 5 Ekim günü Antwerpen şehrinde PYD Eşbaşkanı  Salih Müslim’in paneline katılan açlık grevcileri, eylemlerini anlatarak dayanışma çağrısı yaptı.

Daha sonra Müslim ile görüşen eylemciler dayanışma mesajı aldılar. Müslim, eylemi selamladığını ve ortak mücadelenin önemine değinerek Açlık grevi eylemcileriyle dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Etkinlikte aynı zamanda Rojava devrimin önemine değinilerek MLKP şehidi Serkan Tosun’un Rojava savunmasında ölümsüzleşmesinin tarihsel değerine dikkat çekildi. Panelde ICOR’un Rojava’ya ilişkin bildiride dağıtıldı.

Eylemciler Sterk TV’de

 Dün de açlık grevi eylemcileri Sterk TV’de Özel Programa katılarak eylemlerinin amaçlarını değerlendirdiler.

Türkiye’deki demokrasi aldatmacılığından, kadın mücadelesine basına yönelik sansürden toplumsal bir çok soruna kadar gelişmeleri değerlendirerek SS Ay’ın yargılanması ve hesap sorulması çağrısı yaptılar.

Eylemciler şehrin değişik bölgelerinde yaygın bildiriler dağıtırken, Açlık grevi yaptıkları BGK’ya bağlı Halk Evi lokalinde ziyaretleri kabul ettiler. Asuriler ve Kürt yurtseverlerinin de aralarında olduğu yoğun dayanışma ziyaretlerinin ardından akşam kültür programı gerçekleştiren eylemcilere Makedonyalı sanatçı Leman Stehm Ermenice, Kürtçe ve Türkçe ezgileriyle dayanışmada bulundu. Programda aynı amanda eylemin başından beri dayanışmada bulunan Ziver hewalin güzel ezgileriyle eğlence devam etti.

Açlık grevine ziyaretçi akını

Bugün de dayanışma ziyaretleri devam etti. Aralarında KNK heyeti, KCK Başkanlık Konseyi üyesi Zibeyir Aydar, FEDA (Avrupa Demokratik Aleviler Federasyonu), Avrupa Süryaniler Birliği, Almanya Sol Parti NRW Koordinasyon  Başkanı Ali Atalan’ın da aralarında olduğu bir çok kurum ve kişi destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu.

Aydar ‘ Açlık grevi eylemi mücadelemizin parçasıdır’

 KCK Başkanlık Konseyi üyesi Zübeyir Aydar müzakere sürecine değinerek, taleplerinin hiç bir zaman karşılanmadığına dikkat çekti. AKP ve devletin başından bu yana hiç bir soruna çözüm bulmadığına değinen Aydar, buna karşı mücadeleyi her alanda, sokakta bulunarak yükseltildiğini belirtti.

Açlık grevinin de bu mücadelenin bir parçası olduğunu belirten Aydar, önümüzdeki sürecin mücadele açısından daha da hareketleneceğine dikkat çekeceğini, HDK’nin bu süreçte iyi örgütlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Aydar, bu açıdan bu açlık grevinin önemli olduğunu belirterek selamladığını belirtti.

KNK heyeti adına Sakine Dersim ise  sadece SS Ay değil tüm işkencecilere ve zulmeden herkese karşı yapılan açlık grevi eyleminin kendi eylemleri olduğunu vurguladı. Dersim, Türkiye halklarıyla yan yana mücadele etmenin görevleri olduğunu belirtti. Kadınlar olarak da bu eylemdeki kadın duruşunu da anlamlı bulduklarını ifade etti.

Ali Atalan ise, bu sistemin kendisinin işkence sistemi olduğuna dikkat çekerek AKP’nin de bunun bir parçası olduğunu belirtti. İşkencenin ortadan kalkmasının yolunun da bu sistemin ortadan kalkmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

 

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*