Belçika’da Enternasyonal Kadın Etkinliği

Belçika’da Enternasyonal Kadın Etkinliği

Belçika’da sinema yönetmeni Beriwan Binevsa yönetiminde hazırlanan ve göçmen kadınların mücadelelerini ele alan belgesel proje,  Brüksel’de bulunan göçmen kadın örgütlerinden SKB, 8 Mart Komitesi ( Afgan-İran), Brüksel Kürt Enstitüsü tarafından 5 ekim cumartesi günü organize edilen  kadına yönelik aileden, toplumdan ve devletten gelen şiddetin ve çözüm perspektiflerinin ele alındığı bir etkinlikle finale ulaştı. Ocak ayında başlayan proje, aynı zamanda kadınların gelişimini ve özgüvenlerini pekiştirmelerinde rol oynadı.

Etkinlik, kadınlar tarafından hazırlanan kadına şiddeti teşhir eden resim sergisi, tiyatro atölyesinin sergilediği kadına yönelik şiddete karşı örgütlü mücadeleyi anlatan pandomim, kadına yönelik her türden şiddeti ve şiddete karşı kadın mücadelelerinden kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterimi ile kadınların şiddete karşı birlikte mücadele etme zorunluluğunu gözler önüne serdi.

Görsel çalışmaların sunulmasının ardından Brüksel’de bulunan açlık grevi eylemcileri yaptıkları konuşmada eylemlerinin amaçlarını anlatarak, dayanışma çağrısı yaptılar.

Kadına karşı aile, toplum ve devlet kaynaklı şiddet ve şiddete karşı mücadele perspektiflerinin ele alındığı panelde SKB temsilcisi Asiye Güden, 8 mart komitesi temsilcisi Feriba, ve Belçikalı emekçi  kadınları temsilen Samia Beziou; Dünyada kadının durumu, devlet kaynaklı şiddet ve dinin kadınlar üzerindeki etkisi üzerine konuşmalar yaparak, kadına yönelik her türden şiddete karşı ortak mücadelenin zorunluluğu noktasındaki  görüş birliğini tekrar vurguladılar.

Soru ve cevaplarla sona eren panelin ardından sahne alan Makedonyalı sanatçı Leman Sthem Gitar eşliğinde Kürtçe, Türkçe ve Ermenice seslendirdiği parçalarla salondakilere coşkulu anlar yaşattı.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*