İsviçre Young Struggle Yeni Yönetimini Belirledi

İsviçre Young Struggle Yeni Yönetimini Belirledi

Avrupa genelinde faaliyet yürüten Young Struggle (Genç Mücadele) gençlik örgütü İsviçre’de 3. Kongresini gerçekleştirdi.

İsviçre’nin Lozan şehrinde yapılan kongreye farklı şehirlerden üyelerin katılımıyla yapılan kongre devrim şehitleri için yapılan saygı duruş ile başladı.

Güncel siyasal durumun değerlendirildiği kongrede Gezi parkı ile başlayan Haziran ayaklanması ve Rojava devrimi değerlendirildi. Yapılan değerlendirmelerde iki coğrafya arasında özgün ve özel farklılıklar bulunmasına rağmen direniş ruhunun aynı olduğu vurgulanarak “iki coğrafyanın halkları sömürü ve zulüm olmadan kendi kendini yönetmek istemektedir” denildi.

İsviçre’deki göçmenlere yönelik ardı ardına çıkan ırkçı yasaların da gündeme geldiği kongrede “Ancak genç göçmenler sadece göçmenlik yasalarıyla karşı karşıya değiller. Eğitim, sosyal yaşam, iş yaşamı gibi bir dizi alanda da ayrımcı, yok sayıcı uygulamalar bizlere dayatılıyor. Meslek seçimlerinde eğitmenlerin bilinçli yanlış yönlendirmeleri, “yabancı” kimlikli olmanın verdiği dezavantajla staj bulmadaki zorlu süreç ve staj süresi boyunca dayatılan zorluklar, üniversite ve yüksek lisans gibi alanlarda burs bütçesinde ikinci hatta üçüncü sırada yer alınılması gibi durumlar da biz gençlerin karaşınındaki en büyük engellerden sadece bazılarıdır.” denildi. İsviçre’de üniversite harçlarına yönelik yapılması planlanan zamlara karşı yerli gençlik örgütleriyle koordineli bir çalışma planı gerektiğini dile getiren genç göçmenler  “Haziran ayaklanmasının bize öğrettiği gibi ancak yeni ve yaratıcı eylem tarzlarıyla sokakları kuşatılarak kapitalist saldırıları geri püskürtebiliriz.” dediler.

Genç kadın katılımının yoğun olduğu kongreye sunulan faaliyet raporunun okunup değerlendirilmesinden sonra “kitle çalışmamız ve perspektifler”, “ Genç kadın çalışması” konularında sunumlar yapılarak tartışılmaya açıldı.

Öneri ve kararlar bölümünde canlı tartışmaların yaşandığı kongreye katılan İsviçre Yeni Demokrat Gençlik (YDG) temsilcisi kongre iradesini selamlayarak ülke genelinde yaşanan sorunlara dikkat çekerek ortak mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

Yapılan seçimin ardından oluşan yeni yönetimin sahnede kitleyi selamlamasıyla son bulan kongreye İsviçre Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu  (İGİF) temsilcileri de kongrede hazır bulunarak birer konuşma yaptılar.

Bir cevap bırakın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır


*